logo

Potřebujete poradit s výběrem vhodného časovače? Způsobů, jak sepnout na nějaký časový úsek spotřebič, je mnoho, ale cíl je vždy stejný - spotřebič se musí v určité chvíli zapnout a za nějakou dobu zase vypnout. K tomu slouží časové spínače neboli časovače a my vám zde představíme základní typy časovačů. Pokud si ani po přečtení tohoto článku nebudete jistí, který časový spínač je pro vás nejlepší, neváhejte a kontaktujte nás, společně to určitě vyřešíme :)


Nejjednodušším řešením jsou časové spínače do zásuvky, se kterými můžete v nastavených časech vypínat a zapínat síťové spotřebiče. Mají buďto denní nebo týdenní spínací cyklus a čas se na nich nastavuje mechanicky či digitálně. Ačkoliv se jedná o nejrychlejší a nejlevnější řešení, není vždy úplně praktické a vnímáme ho spíše jako dočasné řešení. Samozřejmě záleží na tom, o jaký spotřebič se jedná a jak často budete časovač využívat. Např. pokud potřebujete přes zimu krátce vyhřát garáž před odjezdem do práce, tj. každé ráno zapnout na několik minut topení v garáži, nebo zapnout / vypnout osvětlení akvária, pak jsou spínací hodiny do zásuvky ideální řešení :) Z naší nabídky vybíráme např. spínací hodiny Solight DT01 nebo digitální spínací hodiny do zásuvky FKEF20.

Spínací hodiny do zásuvky denní Solight DT01  Spínací hodiny do zásuvky



Další možností jsou časové spínače na DIN lištu, neboli přímo do rozvaděče. Je to složitější řešení, se kterým se musí počítat již při rekonstrukci, když se do zdí usazuje kabeláž, protože sekat v novostavbě drážku na kabel není úplně optimální.

Časové spínače pod vypínač - pro časový doběh ventilátorů v koupelně

U nás na prodejně řešíme nejčastěji časový doběh u ventilátorů, a to zejména v případech, kdy je natažený kabel od ventilátorů do vypínače a ventilátor buď nemá časovač anebo vedou k ventilátoru jen dva vodiče. Zákazník ale požaduje doběh, tzn., že se má ventilátor po zhasnutí světla nebo stisknutí tlačítka třeba za 15 minut vypnout. Pro tento případ jsou ideální právě časovače pod vypínač, kterým se budeme dál v tomto článku podrobněji věnovat.

Domovní ventilátory s vestavěným časovým spínačem fungují tak, že po stisknutí tlačítka se ventilátor rozeběhne a běží po dobu 2 - 30 minut dle nastaveného intervalu na ventilátoru. V případě, že máme ventilátor bez časového spínače nebo chceme, aby se ventilátor zapínal jinak, je možné použít časový spínač, který lze umístit pod vypínač nebo do rozvodné krabičky.

Časové spuštění a vypnutí ventilátoru můžeme rozdělit podle určitých kritérií a na Vás je vybrat si to správné:

1. Ventilátor se spustí okamžitě po zhasnutí světla na toaletě či v koupelně

Čas odsávání lze nastavit od 1 sekundy do 90 minut. Pro toto řešení odsávání je vhodný časovač: Časový spínač pod vypínač Elektrobock CS3-1

Časový spínač pod vypínač CS3-1  Zapojení časového spínače pod vypínač CS3-1



2. Ventilátor se spustí až s určitým zpožděním po rozsvícení světla na toaletě či v koupelně a vypne v nastaveném čase po zhasnutí

Po zhasnutí světla lze nastavit čas zpoždění zapnutí ventilátoru od 1 sekundy do 5 minut. Kromě zpoždění zapnutí ventilátoru lze nastavit i dobu odsávání, a to v rozmezí od 1 sekundy do 90 minut. Pro toto řešení odsávání je vhodný časovač: Časový spínač pod vypínač Elektrobock CS3-1B

Časovač CS3-1B Zapojení časového spínače pod vypínač CS3-1



3. Ventilátor se spustí při sepnutí samostatného tlačítka, odečítání času začne až po uvolnění tlačítka

V případě, že nechceme, aby se nám ventilátor zapnul při každém rozsvícení světla, ale jeho zapnutí si chceme ovládat sami, je možné použít časový spínač CS3-2. Ten funguje tak, že k zapnutí ventilátoru dojde okamžitě při sepnutí samostatného tlačítka, ale časový interval začíná běžet až po uvolnění tlačítka. Časový interval vypnutí lze nastavit od 1 sekundy do 90 minut. Pro toto řešení odsávání je vhodný časovač: Časový spínač pod vypínač Elektrobock CS3-2

Časový spínač pod vypínač CS3-2  Časový spínač pod vypínač CS3-2



4. Multifunkční časovač nabízí až 8 typů zapojení

V případě jiných požadavků nebo kombinací je možné zakoupit multifunkční časovač, kde lze vybírat až z osmi různých typů zapojení, které naleznete níže. Pro toto řešení je vhodný multifunkční časovač: Časový spínač pod vypínač Elektrobock CS3-4M

Časový spínač pod vypínač CS3-4M  Časový spínač pod vypínač CS3-4M



1. Časové relé s možností přerušení: K sepnutí zátěže a časování dojde ihned po stisknutí tlačítka. Dalším stiskem tlačítka během časování lze zátěž vypnout.

2. Zpožděné vypnutí (obdoba CS3-1): K sepnutí zátěže dojde v okamžiku rozepnutí tlačítka, po odčasování se zátěž vypne.

3. Multi-časové relé s blokováním: Počtem stisknutí tlačítka (maximálně 5x) se násobí nastavený čas. Při šestém stisknutí se čas nuluje. Pokud během časování stiskneme tlačítko na cca 3s, zátěž se vypne.
  

4. Časové relé bez možnosti přerušení: K sepnutí zátěže a časování dojde ihned po stisknutí tlačítka. Po odčasování se zátěž vypne.

5. Impulsní relé (ovládání z více míst): Stisknutí tlačítka sepne zátěž a další stisknutí tlačítka zátěž vypne. Na délce stisku tlačítka nezáleží.

6. Zpožděné sepnutí: Po stisknutí tlačítka odčasuje nastavený čas (zpoždění), potom dojde k sepnutí zátěže, které trvá až do rozepnutí tlačítka.  

7. Zpožděné sepnutí i vypnutí: Po stisku tlačítka odčasuje nastavený čas (zpoždění), následuje sepnutí zátěže. Po rozepnutí tlačítka se zátěž vypne se stejným zpožděním.

8. Blikač: Při trvalém sepnutí tlačítka dojde ke spínání zátěže v nastavených časových intervalech 1:1.

Sdílet

Produkt přidán k porovnání

Success
Zobrazit porovnání