logo

Při plánování nebo rekonstrukci elektrických rozvodů často řešíme, jakou velikost by měl mít hlavní jistič. Velikost hlavního jističe totiž určuje nejen maximální spotřebu elektrospotřebičů ve vaší domácnosti, ale také kolik měsíčně platíte za elektřinu vašemu poskytovateli za tzv. rezervovaný příkon. Proto by měl hlavní jistič odpovídat vašim skutečným potřebám a neměl by být zbytečně předimenzovaný ani poddimenzovaný.

Velikost jističe se udává v ampérech (A) a určuje, jaký maximální elektrický příkon může mít konkrétní elektrický okruh. V elektrických rozvodech bývá zapojeno více jističů s odstupňovanými hodnotami jmenovitých proudů, např. hlavní jistič 25A, jistič 16A pro zásuvkové okruhy nebo jistič 10A pro světelné okruhy. Při přetížení nebo zkratu zareaguje jen jistič daného okruhu a ostatní okruhy zůstávají nepřerušené.

Hlavní jistič - vypínací zkratová schopnost 10kA:
Zatímco pro zásuvkové nebo světelné okruhy si vystačíte s běžnými jističi se zkratovou odolností 6kA, jako hlavní jistič je nutné použít jistič se zkratovou odolností 10kA. V naší nabídce jističů Noark se jedná o řadu Ex9BH, u jističů Eaton je to řada PL7. Pro lepší orientaci se tyto jističe dodávají s barevnými páčkami, např. nejčastěji používaný jistič 25A/10kA má žlutou páčku, jistič 32A/10kA má fialovou páčku atd. (viz obrázek níže). Hodnotu zkratové odolnosti navíc uvádíme na konci názvu každého jističe, a také v popisu a parametrech.

Prohlédněte si naši nabídku jednofázových jističů i třífázových jističů.


Pozn.
U řady jističů Eaton PL7 bylo dříve možné přístroj rozebrat a vyměnit kryt či barevnou páčku jističe. Proto Eaton přišel s inovovaným provedením jističů PL7 se zámečkem, u kterých tyto "úpravy" již nejsou proveditelné, a které plně vyhovují připojovacím podmínkám distribučních společností ČEZ, E.ON a PRE. Tyto jističe jsou vhodné jako hlavní jistič před elektroměr i do bytových a průmyslových aplikací. Na našem e-shopu prodáváme jističe Eaton PL7 jedině v inovovaném provedení se zámkem. Symbol zámku najdete na čelní straně v pravém dolním rohu jističe.


Barevné páčky jističů 10kA


Výpočet jističe:
Pro výpočet hodnoty hlavního jističe je nejjednodušším způsobem sepsat si všechny elektrospotřebiče, které ve vaší domácnosti používáte (či plánujete používat), a doplnit si k nim jejich příkon ve wattech (W) a počet fází. Při sčítání příkonů spotřebičů je dobré zohlednit, zda je využíváte (nebo budete využívat) současně. Maximální příkon spotřebičů nebo velikost hlavního jističe si pak můžete spočítat podle jednoduchého vzorce:

P = U × I, resp. I = P / U


kde P je celkový příkon spotřebičů ve wattech (W), U je velikost fázového napětí ve voltech (V) a počítá se buď 1 × 230V pro jednofázové rozvody nebo 3 × 230V pro třífázové rozvody, a I je velikost proudu (velikost jističe). Takto si lze snadno vypočítat, že jistič 16A, který se v domácnosti nejčastěji používá pro zásuvkové okruhy, je dimenzován pro max. příkon 3680 W a jistič 10A pro osvětlení pro max. příkon 2300 W.

P = 1 × 230 × 10 = 2300 W
P = 1 × 230 × 16 = 3680 W


1. příklad: byt s jednofázovými rozvody:
V bytech s plynovým sporákem a ústředním topením, kde se elektřina nepoužívá k ohřevu vody, vaření ani topení, se nejčastěji setkáme s jednofázovým hlavním jističem 1x25A, např.jistič 25A jednofázový Eaton PL7-B25/1/10kA. Tento hlavní jistič bez problémů zvládne chod běžných elektrospotřebičů v domácnosti (lednička, pračka, TV, počítač, mikrovlnná trouba, varná konvice, osvětlení apod.) s celkovým maximálním příkonem 5750W.

P = 1 × 230 × 25 = 5750 W

2. příklad: rodinný dům s třífázovými rozvody:
V rodinných domech s třífázovými rozvody, které jsou nutné k provozu spotřebičů s větším odběrem (např. bojler, elektrické vytápění apod.), a kde se elektřina používá k ohřevu vody, vaření a topení, se nejčastěji setkáme s třífázovým hlavním jističem 3x25A, např. hlavní jistič 3x25A třífázový Noark 3P B25/10kA. Tento hlavní jistič je dimenzovaný pro maximální příkon 17250W, tedy 17kW.

P = 3 × 230 × 25 = 17250 W


Hlavní jistič 3x25A třífázový Noark 3P B25/10kAJistič 3x25A třífázový Eaton PL7-B25/3/10kA


Odborná instalace:
Elektrické rozvody by měl provádět pouze odborník = elektrikář, a proto pokud plánujete nové rozvody nebo provádíte úpravy na stávajících rozvodech, vždy se obraťte na odborníka, který vám určitě se vším poradí. Pro výpočet proudové hodnoty hlavního jističe můžete využít také různé kalkulačky, které najdete na internetových stránkách poskytovatelů elektřiny (ČEZ, PRE aj.). Jaký máte hlavní jistič a kolik stojí poplatky za rezervovavný příkon zjistíte na fakturách za elektřinu.

Výměna jističe:
O výměnu hlavního jističe si můžete zažádat u svého distributora elektrické energie. Výměna jističe se doporučuje vždy, když vám jistič vypadává, tj. když je váš jistič poddimenzovaný nebo pokud si plánujete pořídit nový náročnější elektrický spotřebič. Pokud máte jistič naopak předimenzovaný a uvažujete o výměně, je dobré zvážit, zda se výměna vyplatí s ohledem na nižší měsíční poplatky za rezervovaný příkon (při výměně za slabší jistič). Samotná výměna totiž stojí řádově několik tisíc Kč, zatímco na poplatcích za rezervovaný příkon ušetříte měsíčně většinou pouze desítky Kč (podle velikosti jističe a distribuční sazby).

Sdílet

Produkt přidán k porovnání

Success
Zobrazit porovnání