logo


Ať už se jedná o ventilátor do koupelny, do sklepa nebo do garáže, pro orientační výpočet ventilátoru můžete použít tento jednoduchý návod:

1. Nejprve je potřeba změřit velikost místnosti (její objem). Délku, šířku a výšku místnosti vynásobíme, a tím zjistíme objem prostoru v m³, viz. obrázek.

2. Poté vybereme koeficient dle tabulky viz. níže, podle typu místnosti. Je to velmi důležité k dodržení hygienických podmínek místnosti.

3. Tímto koeficientem vynásobíme dříve vypočtený objem a máme informativní množství potřebné pro hodinovou výměnu vzduchu udávanou v tabulkách výrobků.


Velikost místnosti

 

Objem místnosti (m³) x Koeficient výměny vzduchu (k) = Potřebný výkon ventilátoru (m³ / hodinu)

Příklad laického výpočtu:

Koupelna v panelovém domě o výměře délky 2,4 m, šířky 2 m a výšky 2,6 metru = objem místnosti je 12,48 m³

Koeficient koupelny s ventilátorem a časovým spínačem je 5 - 7. Vzhledem k vlhkosti koupelny zvolíme koeficient z tabulky viz níže 7.

12,48 x 7 = 87,36 m³/h

Naším přibližným výpočtem vyšla hodnota 87,36 m³/h. Je proto nutné vybrat ventilátor s touto minimální hodnotou průtoku vzduchu.

Doporučený koeficient výměny vzduchu v závislosti na typu místnosti:


Potřebný tlak ventilátoru v závislosti na délce potrubí:


Pokud Vás v koupelně trápí vysoká vlhkost a s ní spojené plísně a zápach, pak si přečtěte článek Optimální vlhkost v koupelně.

Ventilátory a další příslušenství (potrubí, větrací mřížky apod.) můžete na našem e-shopu vybírat v kategorii Ventilátory. Vybírat můžete klasické axiální nebo radiální ventilátory různých velikostí. 

Pokud potřebujete poradit s výběrem vhodného ventilátoru, kontaktujte nás na tel: 775 956 903 nebo se zastavte v naší prodejně a společně pro Vás vybereme nejvhodnější ventilátor.

Sdílet

Produkt přidán k porovnání

Success
Zobrazit porovnání